AVX Corporation 5MQ331KAAAA
5MQ331KAAAA picture photo
Mfg. Part Number
5MQ331KAAAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 500V Y5U RADIAL
Datasheet Download
5MQ331KAAAA.pdf
Availability of 5MQ331KAAAA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5MQ331KAAAA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5MQ331KAAAA
Internal Part NumberEIS-5MQ331KAAAA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5MQ331KAAAA
Related Links5MQ33, 5MQ331KAAAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5MQ331KAAAA Details Description
Related parts for 5MQ331KAAAA
CARDEDGE LO PRO 6POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 10.16MM datasheet.pdf
SSR IP00 100VDC/10A 10-14VDC datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 4.1NH 1.8A 44 MOHM SMD datasheet.pdf