AVX Corporation 5WH103KOCAL
5WH103KOCAL picture photo
Mfg. Part Number
5WH103KOCAL
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V Y5P RADIAL
Datasheet Download
5WH103KOCAL.pdf
Availability of 5WH103KOCAL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5WH103KOCAL Order Process
Ship out your order
Specifications of 5WH103KOCAL
Internal Part NumberEIS-5WH103KOCAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5WH103KOCAL
Related Links5WH10, 5WH103KOCAL Datasheet, AVX Corporation Distributor
5WH103KOCAL Details Description
Related parts for 5WH103KOCAL
PANEL SIDE 56X32X0.8" BLACK 1/PR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
VERTICAL BATTERY CONN ASSY datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf