AVX Corporation 5WH103MOCAA
5WH103MOCAA picture photo
Mfg. Part Number
5WH103MOCAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V Y5P RADIAL
Datasheet Download
5WH103MOCAA.pdf
Availability of 5WH103MOCAA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
5WH103MOCAA Order Process
Ship out your order
Specifications of 5WH103MOCAA
Internal Part NumberEIS-5WH103MOCAA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5WH103MOCAA
Related Links5WH10, 5WH103MOCAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
5WH103MOCAA Details Description
Related parts for 5WH103MOCAA
CIR BRKR 200MA 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC COMPARATOR 1.8V W/REF SC70-6 datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONN SSL OUTLET HDR 2POS 3.7MM datasheet.pdf
SIGNAL CONVERTER/DISCONNECTOR datasheet.pdf
RES 3.75K OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf