3M 6.35MM-18.57MM-25-5590H-05
6.35MM-18.57MM-25-5590H-05 picture photo
Mfg. Part Number
6.35MM-18.57MM-25-5590H-05
Manufacturer
Product Category
Thermal - Pads, Sheets
Brief Description
6.35MM X 18.57MM 1=25/PK
Datasheet Download
6.35MM-18.57MM-25-5590H-05.pdf
Availability of 6.35MM-18.57MM-25-5590H-05
QUANTITY
6.35MM-18.57MM-25-5590H-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.35MM-18.57MM-25-5590H-05
Internal Part NumberEIS-6.35MM-18.57MM-25-5590H-05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermally Conductive Interface Materials
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Pads, Sheets
Series5590H
UsageSheet
ShapeRectangle
Outline6.35mm x 18.57mm
Thickness0.019" (0.500mm)
MaterialAcrylic Elastomer
AdhesiveTacky - Both Sides
Backing, Carrier-
ColorGray
Thermal Resistivity0.46°C/W
Thermal Conductivity3.0 W/m-K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.35MM-18.57MM-25-5590H-05
Related Links6.35MM-18.57M, 6.35MM-18.57MM-25-5590H-05 Datasheet, 3M Distributor
6.35MM-18.57MM-25-5590H-05 Details Description
Related parts for 6.35MM-18.57MM-25-5590H-05
CAP ALUM 47UF 20% 350V SMD datasheet.pdf
RES 1.20M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD RA/SLOT/STDF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 11POS 5.08MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/RAIL A datasheet.pdf
CONN H4 FEMALE 8MM2 datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf