Rubycon 6.3AX1200M10X12.5
6.3AX1200M10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3AX1200M10X12.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3AX1200M10X12.5.pdf
Availability of 6.3AX1200M10X12.5
QUANTITY
6.3AX1200M10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3AX1200M10X12.5
Internal Part NumberEIS-6.3AX1200M10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAX Series Quick Charge 2.0 Capacitor
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAX
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.97A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3AX1200M10X12.5
Related Links6.3AX120, 6.3AX1200M10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3AX1200M10X12.5 Details Description
Related parts for 6.3AX1200M10X12.5
CONN SOCKET SIP 20POS TIN-LEAD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 32TSOP datasheet.pdf
FUSE ONE TIME FAST ACT 250V 200A datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 2POS datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS SIGNAL MOD TIN datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TV 100C 100#22D SKT RECP datasheet.pdf
26500 5C 5#20 P TH PLUG SS WC datasheet.pdf
330UF 250V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf