Rubycon 6.3AX220M6.3X7
6.3AX220M6.3X7 picture photo
Mfg. Part Number
6.3AX220M6.3X7
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3AX220M6.3X7.pdf
Availability of 6.3AX220M6.3X7
QUANTITY
6.3AX220M6.3X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3AX220M6.3X7
Internal Part NumberEIS-6.3AX220M6.3X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAX Series Quick Charge 2.0 Capacitor
Standard Package3,000
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current720mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3AX220M6.3X7
Related Links6.3AX22, 6.3AX220M6.3X7 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3AX220M6.3X7 Details Description
Related parts for 6.3AX220M6.3X7
HOLDER COIN CELL 2032 VERT MNT datasheet.pdf
IC PLD 8MC 10NS 20DIP datasheet.pdf
TOOL CRIMPER 21I NONINSUL LUG datasheet.pdf
MOSFET P-CH 150V 36A TO-3P datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 25A D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 150 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 117MA 2.71 OHM datasheet.pdf