Rubycon 6.3AX220MEFC5X11
6.3AX220MEFC5X11 picture photo
Mfg. Part Number
6.3AX220MEFC5X11
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3AX220MEFC5X11.pdf
Availability of 6.3AX220MEFC5X11
QUANTITY
6.3AX220MEFC5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3AX220MEFC5X11
Internal Part NumberEIS-6.3AX220MEFC5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA @ 120Hz
Impedance140 mOhm
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3AX220MEFC5X11
Related Links6.3AX220, 6.3AX220MEFC5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3AX220MEFC5X11 Details Description
Related parts for 6.3AX220MEFC5X11
IC FPGA 64 I/O 84PLCC datasheet.pdf
FAN AXIAL 280X80MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 12POS R/A TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 24 CONTAC datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 12V 300W 25A datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf