Rubycon 6.3MHE330MEFC6.3X11
6.3MHE330MEFC6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
6.3MHE330MEFC6.3X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3MHE330MEFC6.3X11.pdf
Availability of 6.3MHE330MEFC6.3X11
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
6.3MHE330MEFC6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3MHE330MEFC6.3X11
Internal Part NumberEIS-6.3MHE330MEFC6.3X11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMHE
Packaging-
Capacitance-
Tolerance-
Voltage Rating-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-
Type-
Applications-
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting Type-
Package / Case-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3MHE330MEFC6.3X11
Related Links6.3MHE330, 6.3MHE330MEFC6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3MHE330MEFC6.3X11 Details Description
Related parts for 6.3MHE330MEFC6.3X11
PHOTODIODE AVALANCHE 0.9MM TO-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
40/HDR/SMT/STR/FLG datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V 10% BX 1210 datasheet.pdf
RAST 2.5 HDR ASSY 4POS W/ LTCH datasheet.pdf
GRAY EPOXY ADHESIVE 50ML datasheet.pdf
COVER BTS 22 KIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf