Rubycon 6.3MS5100MEFC6.3X5
6.3MS5100MEFC6.3X5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3MS5100MEFC6.3X5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3MS5100MEFC6.3X5.pdf
Availability of 6.3MS5100MEFC6.3X5
QUANTITY
6.3MS5100MEFC6.3X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3MS5100MEFC6.3X5
Internal Part NumberEIS-6.3MS5100MEFC6.3X5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS5
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current62mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3MS5100MEFC6.3X5
Related Links6.3MS5100, 6.3MS5100MEFC6.3X5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3MS5100MEFC6.3X5 Details Description
Related parts for 6.3MS5100MEFC6.3X5
CAP CER 0.022UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES TEMP SENS 150 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
IC COUNT/OSC 14STAGE BIN 16-SOIC datasheet.pdf
IC 12-BIT QUAD SERIAL D/A 16SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
381 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
ITRAC RA POWER RCPT 11R WHDM LEF datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 6W datasheet.pdf