Rubycon 6.3MS5220MEFC8X5
6.3MS5220MEFC8X5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3MS5220MEFC8X5
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3MS5220MEFC8X5.pdf
Availability of 6.3MS5220MEFC8X5
QUANTITY
6.3MS5220MEFC8X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3MS5220MEFC8X5
Internal Part NumberEIS-6.3MS5220MEFC8X5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3MS5220MEFC8X5
Related Links6.3MS522, 6.3MS5220MEFC8X5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3MS5220MEFC8X5 Details Description
Related parts for 6.3MS5220MEFC8X5
DIODE MODULE 800V 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
WIRE WRAP GUN 18-30AWG datasheet.pdf
CONTROLLER LOAD .10-40A 0-5VDC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3 POLE 15A 250V datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 8DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
RECTANGULAR LED, GREEN ROHS CO datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf