Rubycon 6.3MS7100MEFCTZ5X7
6.3MS7100MEFCTZ5X7 picture photo
Mfg. Part Number
6.3MS7100MEFCTZ5X7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3MS7100MEFCTZ5X7.pdf
Availability of 6.3MS7100MEFCTZ5X7
QUANTITY
6.3MS7100MEFCTZ5X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3MS7100MEFCTZ5X7
Internal Part NumberEIS-6.3MS7100MEFCTZ5X7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS7
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current87mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3MS7100MEFCTZ5X7
Related Links6.3MS7100, 6.3MS7100MEFCTZ5X7 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3MS7100MEFCTZ5X7 Details Description
Related parts for 6.3MS7100MEFCTZ5X7
RUBBER DISS BEIGE .060 36X40' datasheet.pdf
VARISTOR 9V 250A DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 9POS SIDE 3.81MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS STR .050" GLD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HU SOLID 18AWG WHT/BLUE 25K' datasheet.pdf
JT 4C 4#12 SKT RECP datasheet.pdf
100UF 63V 10X12MM 105C 4000H datasheet.pdf