Rubycon 6.3MS722MEFC4X7
6.3MS722MEFC4X7 picture photo
Mfg. Part Number
6.3MS722MEFC4X7
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3MS722MEFC4X7.pdf
Availability of 6.3MS722MEFC4X7
QUANTITY
6.3MS722MEFC4X7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3MS722MEFC4X7
Internal Part NumberEIS-6.3MS722MEFC4X7
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS7
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current34mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3MS722MEFC4X7
Related Links6.3MS72, 6.3MS722MEFC4X7 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3MS722MEFC4X7 Details Description
Related parts for 6.3MS722MEFC4X7
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1.075A 105 MOHM datasheet.pdf
MINITEK SHRD STACKING HDR datasheet.pdf
TPLI 210FG A1 16" X 16" datasheet.pdf
CAP MICA 680PF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf