Rubycon 6.3PX680MEFC6.3X11
6.3PX680MEFC6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
6.3PX680MEFC6.3X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3PX680MEFC6.3X11.pdf
Availability of 6.3PX680MEFC6.3X11
QUANTITY
6.3PX680MEFC6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3PX680MEFC6.3X11
Internal Part NumberEIS-6.3PX680MEFC6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPX
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current285mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3PX680MEFC6.3X11
Related Links6.3PX680M, 6.3PX680MEFC6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3PX680MEFC6.3X11 Details Description
Related parts for 6.3PX680MEFC6.3X11
RES 56 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 268VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
7+7 DIL MALE VERT CONN F/LATCH datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf