Rubycon 6.3SEV47M5X5.5
6.3SEV47M5X5.5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3SEV47M5X5.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
6.3SEV47M5X5.5.pdf
Availability of 6.3SEV47M5X5.5
QUANTITY
6.3SEV47M5X5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3SEV47M5X5.5
Internal Part NumberEIS-6.3SEV47M5X5.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSEV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current46mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3SEV47M5X5.5
Related Links6.3SEV4, 6.3SEV47M5X5.5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3SEV47M5X5.5 Details Description
Related parts for 6.3SEV47M5X5.5
IC 12 BIT A/D CONV 24 DIP datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
CORD MINIGRABBER PATCH 48"YELLOW datasheet.pdf
CONN SPRING 45POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CAP CER 180PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 10V 1005 datasheet.pdf