Rubycon 6.3SGV1000M12.5X13.5
6.3SGV1000M12.5X13.5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3SGV1000M12.5X13.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
6.3SGV1000M12.5X13.5.pdf
Availability of 6.3SGV1000M12.5X13.5
QUANTITY
6.3SGV1000M12.5X13.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3SGV1000M12.5X13.5
Internal Part NumberEIS-6.3SGV1000M12.5X13.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSGV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current495mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3SGV1000M12.5X13.5
Related Links6.3SGV1000, 6.3SGV1000M12.5X13.5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3SGV1000M12.5X13.5 Details Description
Related parts for 6.3SGV1000M12.5X13.5
SSD 24GB SCSI datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
IC AUD/VID DECODER PCI 128LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 50MA 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 14VC 2X2SON datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT .625''X.625'' datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 275VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW SOT323 datasheet.pdf