Rubycon 6.3TWL2200MEFC12.5X20
6.3TWL2200MEFC12.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
6.3TWL2200MEFC12.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3TWL2200MEFC12.5X20.pdf
Availability of 6.3TWL2200MEFC12.5X20
QUANTITY
6.3TWL2200MEFC12.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3TWL2200MEFC12.5X20
Internal Part NumberEIS-6.3TWL2200MEFC12.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTWL
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3TWL2200MEFC12.5X20
Related Links6.3TWL2200, 6.3TWL2200MEFC12.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3TWL2200MEFC12.5X20 Details Description
Related parts for 6.3TWL2200MEFC12.5X20
CONN PLUG W/DETENT 6POS .093 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
HOLESAW VARIABLE PITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf