Rubycon 6.3YXG150MEFCT15X11
6.3YXG150MEFCT15X11 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXG150MEFCT15X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXG150MEFCT15X11.pdf
Availability of 6.3YXG150MEFCT15X11
QUANTITY
6.3YXG150MEFCT15X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXG150MEFCT15X11
Internal Part NumberEIS-6.3YXG150MEFCT15X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current105mA
Impedance580 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXG150MEFCT15X11
Related Links6.3YXG150, 6.3YXG150MEFCT15X11 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXG150MEFCT15X11 Details Description
Related parts for 6.3YXG150MEFCT15X11
RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 24pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 31POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC PCI SW 12LANE 12PORT 324BGA datasheet.pdf
ROUTER HSPA WIRELESS WI-FI datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf