Rubycon 6.3YXG6800MEFCGC18X20
6.3YXG6800MEFCGC18X20 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXG6800MEFCGC18X20
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXG6800MEFCGC18X20.pdf
Availability of 6.3YXG6800MEFCGC18X20
QUANTITY
6.3YXG6800MEFCGC18X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXG6800MEFCGC18X20
Internal Part NumberEIS-6.3YXG6800MEFCGC18X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance26 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXG6800MEFCGC18X20
Related Links6.3YXG6800, 6.3YXG6800MEFCGC18X20 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXG6800MEFCGC18X20 Details Description
Related parts for 6.3YXG6800MEFCGC18X20
FIXED IND 150UH 330MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 2KVDC QC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf