Rubycon 6.3YXH5600MEFC16X20
6.3YXH5600MEFC16X20 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXH5600MEFC16X20
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXH5600MEFC16X20.pdf
Availability of 6.3YXH5600MEFC16X20
QUANTITY
6.3YXH5600MEFC16X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXH5600MEFC16X20
Internal Part NumberEIS-6.3YXH5600MEFC16X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXH5600MEFC16X20
Related Links6.3YXH560, 6.3YXH5600MEFC16X20 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXH5600MEFC16X20 Details Description
Related parts for 6.3YXH5600MEFC16X20
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 500MA 340 MOHM datasheet.pdf
RES 126K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 63V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf