Rubycon 6.3YXH680MEFCTA8X11.5
6.3YXH680MEFCTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXH680MEFCTA8X11.5
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXH680MEFCTA8X11.5.pdf
Availability of 6.3YXH680MEFCTA8X11.5
QUANTITY
6.3YXH680MEFCTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXH680MEFCTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-6.3YXH680MEFCTA8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current352mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXH680MEFCTA8X11.5
Related Links6.3YXH680M, 6.3YXH680MEFCTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXH680MEFCTA8X11.5 Details Description
Related parts for 6.3YXH680MEFCTA8X11.5
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 EXTEND datasheet.pdf
RESISTOR 5.1K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 10BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LASER SENSOR 150MM PNP M12 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MICRO 51 F 30" YEL datasheet.pdf