Rubycon 6.3YXJ100MTA5X11
6.3YXJ100MTA5X11 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXJ100MTA5X11
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXJ100MTA5X11.pdf
Availability of 6.3YXJ100MTA5X11
QUANTITY
6.3YXJ100MTA5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXJ100MTA5X11
Internal Part NumberEIS-6.3YXJ100MTA5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance900 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXJ100MTA5X11
Related Links6.3YXJ10, 6.3YXJ100MTA5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXJ100MTA5X11 Details Description
Related parts for 6.3YXJ100MTA5X11
CONN EDGECARD 120PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 8.2 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC P600 datasheet.pdf
SUPER SEAL 2ROW 26POS PLUG ASS datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN COVER FOR 15POS PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 116A SP6 datasheet.pdf
LED 5MM 3.2MM AMB TRANSP TH datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 1.82A 75 MOHM datasheet.pdf