Rubycon 6.3YXJ2200M10X16
6.3YXJ2200M10X16 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXJ2200M10X16
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXJ2200M10X16.pdf
Availability of 6.3YXJ2200M10X16
QUANTITY
6.3YXJ2200M10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXJ2200M10X16
Internal Part NumberEIS-6.3YXJ2200M10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXJ
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance62 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXJ2200M10X16
Related Links6.3YXJ22, 6.3YXJ2200M10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXJ2200M10X16 Details Description
Related parts for 6.3YXJ2200M10X16
RES SMD 390 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf