Rubycon 6.3YXJ3300MT810X20
6.3YXJ3300MT810X20 picture photo
Mfg. Part Number
6.3YXJ3300MT810X20
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3YXJ3300MT810X20.pdf
Availability of 6.3YXJ3300MT810X20
QUANTITY
6.3YXJ3300MT810X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3YXJ3300MT810X20
Internal Part NumberEIS-6.3YXJ3300MT810X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance46 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3YXJ3300MT810X20
Related Links6.3YXJ330, 6.3YXJ3300MT810X20 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3YXJ3300MT810X20 Details Description
Related parts for 6.3YXJ3300MT810X20
CIRCUIT PIN PRNTD .053" .181" datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 22-16AWG #8 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 12A IPAK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 15AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC MCU ARM 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
STAR DELTA W/INSTANTANEOUS CNTCT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf