Rubycon 6.3ZL3900MEFCG412.5X25
6.3ZL3900MEFCG412.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
6.3ZL3900MEFCG412.5X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3ZL3900MEFCG412.5X25.pdf
Availability of 6.3ZL3900MEFCG412.5X25
QUANTITY
6.3ZL3900MEFCG412.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3ZL3900MEFCG412.5X25
Internal Part NumberEIS-6.3ZL3900MEFCG412.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.77A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3ZL3900MEFCG412.5X25
Related Links6.3ZL3900ME, 6.3ZL3900MEFCG412.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3ZL3900MEFCG412.5X25 Details Description
Related parts for 6.3ZL3900MEFCG412.5X25
IC ADC HS 8-BIT CMOS 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 25VA THRU HOLE datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
SWTCH OCTAL ROTARY DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU 8CKT datasheet.pdf
ANT DPUCK EVAL BD PIFA INT PWD datasheet.pdf
0805 100R K62 B-3550 datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf