Rubycon 6.3ZLG560MEFCTA8X11.5
6.3ZLG560MEFCTA8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
6.3ZLG560MEFCTA8X11.5
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3ZLG560MEFCTA8X11.5.pdf
Availability of 6.3ZLG560MEFCTA8X11.5
QUANTITY
6.3ZLG560MEFCTA8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3ZLG560MEFCTA8X11.5
Internal Part NumberEIS-6.3ZLG560MEFCTA8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance36 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3ZLG560MEFCTA8X11.5
Related Links6.3ZLG560M, 6.3ZLG560MEFCTA8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3ZLG560MEFCTA8X11.5 Details Description
Related parts for 6.3ZLG560MEFCTA8X11.5
CONN HEADER .100 SINGL R/A 17POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 24V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/8" 4.25" datasheet.pdf
LABEL NETWORK ADH datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf