Rubycon 6.3ZLH1500MEFC8X20
6.3ZLH1500MEFC8X20 picture photo
Mfg. Part Number
6.3ZLH1500MEFC8X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3ZLH1500MEFC8X20.pdf
Availability of 6.3ZLH1500MEFC8X20
QUANTITY
6.3ZLH1500MEFC8X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3ZLH1500MEFC8X20
Internal Part NumberEIS-6.3ZLH1500MEFC8X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3ZLH1500MEFC8X20
Related Links6.3ZLH150, 6.3ZLH1500MEFC8X20 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3ZLH1500MEFC8X20 Details Description
Related parts for 6.3ZLH1500MEFC8X20
HEATSHRINK .036" 25X4' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 50V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf