Rubycon 6.3ZLH1500MEFCTA8X20
6.3ZLH1500MEFCTA8X20 picture photo
Mfg. Part Number
6.3ZLH1500MEFCTA8X20
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3ZLH1500MEFCTA8X20.pdf
Availability of 6.3ZLH1500MEFCTA8X20
QUANTITY
6.3ZLH1500MEFCTA8X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3ZLH1500MEFCTA8X20
Internal Part NumberEIS-6.3ZLH1500MEFCTA8X20
SeriesZLH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3ZLH1500MEFCTA8X20
Related Links6.3ZLH1500, 6.3ZLH1500MEFCTA8X20 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3ZLH1500MEFCTA8X20 Details Description
Related parts for 6.3ZLH1500MEFCTA8X20
CAP CER 0.015UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
BOARD PROPELLER PROTO USB datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 1.5KW 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 20A TO220F datasheet.pdf