Rubycon 6.3ZLH5600MEFC12.5X30
6.3ZLH5600MEFC12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
6.3ZLH5600MEFC12.5X30
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3ZLH5600MEFC12.5X30.pdf
Availability of 6.3ZLH5600MEFC12.5X30
QUANTITY
6.3ZLH5600MEFC12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3ZLH5600MEFC12.5X30
Internal Part NumberEIS-6.3ZLH5600MEFC12.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.415A
Impedance13 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3ZLH5600MEFC12.5X30
Related Links6.3ZLH5600, 6.3ZLH5600MEFC12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3ZLH5600MEFC12.5X30 Details Description
Related parts for 6.3ZLH5600MEFC12.5X30
IC LINE RCVR/DRVR HEX DIFF 32QFN datasheet.pdf
CONN HEADER SPRING 54POS SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
RES 20K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 27COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf