Rubycon 6.3ZLJ6800MG412.5X35
6.3ZLJ6800MG412.5X35 picture photo
Mfg. Part Number
6.3ZLJ6800MG412.5X35
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
6.3ZLJ6800MG412.5X35.pdf
Availability of 6.3ZLJ6800MG412.5X35
QUANTITY
6.3ZLJ6800MG412.5X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 6.3ZLJ6800MG412.5X35
Internal Part NumberEIS-6.3ZLJ6800MG412.5X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesZLJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.499A @ 120Hz
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6.3ZLJ6800MG412.5X35
Related Links6.3ZLJ6800, 6.3ZLJ6800MG412.5X35 Datasheet, Rubycon Distributor
6.3ZLJ6800MG412.5X35 Details Description
Related parts for 6.3ZLJ6800MG412.5X35
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TOP MOUNT HEATSINK .45" D2PAK datasheet.pdf
CAP TRIMMER 4-25PF 50V SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.8PF 16V 01005 datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf