Ohmite 60/115MNJ750RDE
60/115MNJ750RDE picture photo
Mfg. Part Number
60/115MNJ750RDE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 750 OHM 5% 115W
Datasheet Download
60/115MNJ750RDE.pdf
Availability of 60/115MNJ750RDE
QUANTITY
60/115MNJ750RDE Order Process
Ship out your order
Specifications of 60/115MNJ750RDE
Internal Part NumberEIS-60/115MNJ750RDE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesMetalohm
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)115W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
FeaturesFlame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Coating, Housing TypeSteel
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension5.563" L x 0.750" W (141.30mm x 19.05mm)
Height0.750" (19.05mm)
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
Package / CaseModular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60/115MNJ750RDE
Related Links60/115M, 60/115MNJ750RDE Datasheet, Ohmite Distributor
60/115MNJ750RDE Details Description
Related parts for 60/115MNJ750RDE
TRIMMER 25K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN SHUNT 2.54MM GOLD 6.5MM BLK datasheet.pdf
RES SMD 1.21 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT 7/8" datasheet.pdf
14P TAB HSG BLK datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf