BUD Industries, Inc. 60-2308-RB
60-2308-RB picture photo
Mfg. Part Number
60-2308-RB
Manufacturer
Product Category
Racks
Brief Description
RACK CABINET 40.12 X 24.06X25.5"
Datasheet Download
60-2308-RB.pdf
Availability of 60-2308-RB
QUANTITY
60-2308-RB Order Process
Ship out your order
Specifications of 60-2308-RB
Internal Part NumberEIS-60-2308-RB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesModified Enclosures
Video FileBud's Custom Capabilities
2D Drawing60-23xx Series.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyRacks
Series60
Dimensions - Panel24.000" L x 17.938" W x 31.500" H (609.60mm x 455.63mm x 800.10mm)
Dimensions - Overall25.500" L x 24.062" W x 40.125" H (647.70mm x 611.17mm x 1019.18mm)
MaterialMetal, Steel
FeaturesFront and Rear Access, Removable Door
StyleEnclosed, Sides
TypeUpright Cabinet Rack
DoorSteel
ColorBlue
Mounting RailsTwo Pair
VentilationNon-Vented
Shipping InfoDrop shipped from the Manufacturer's Warehouse
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60-2308-RB
Related Links60-23, 60-2308-RB Datasheet, BUD Industries, Inc. Distributor
60-2308-RB Details Description
Related parts for 60-2308-RB
FIXED IND 10UH 2.6A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 420MA 980 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PANEL PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ24B PG29 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO35 datasheet.pdf