API Technologies Corp 60-BHP-030-3-4
60-BHP-030-3-4 picture photo
Mfg. Part Number
60-BHP-030-3-4
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
POWER ENTRY
Datasheet Download
60-BHP-030-3-4.pdf
Availability of 60-BHP-030-3-4
QUANTITY
60-BHP-030-3-4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 60-BHP-030-3-4
Internal Part NumberEIS-60-BHP-030-3-4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Series60-BHP
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL3A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange; Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 29.97mm x 21.97mm
Panel Thickness-
Material Flammability Rating-
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60-BHP-030-3-4
Related Links60-BHP-, 60-BHP-030-3-4 Datasheet, API Technologies Corp Distributor
60-BHP-030-3-4 Details Description
Related parts for 60-BHP-030-3-4
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 2KV NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 42POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 2A 3V datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 22CKT datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf