Bourns Inc. 6000-100K-TR-RC
6000-100K-TR-RC picture photo
Mfg. Part Number
6000-100K-TR-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 3.4A 45 MOHM TH
Datasheet Download
6000-100K-TR-RC.pdf
Availability of 6000-100K-TR-RC
QUANTITY
6000-100K-TR-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 6000-100K-TR-RC
Internal Part NumberEIS-6000-100K-TR-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series6000
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating3.4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)45 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant14MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6000-100K-TR-RC
Related Links6000-10, 6000-100K-TR-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
6000-100K-TR-RC Details Description
Related parts for 6000-100K-TR-RC
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE E 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf