Bourns Inc. 6000-102K-RC
6000-102K-RC picture photo
Mfg. Part Number
6000-102K-RC
Brief Description
FIXED IND 1MH 510MA 2.9 OHM TH
Datasheet Download
6000-102K-RC.pdf
Availability of 6000-102K-RC
QUANTITY
6000-102K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 6000-102K-RC
Internal Part NumberEIS-6000-102K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±10%
Current Rating510mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.9 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.3MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6000-102K-RC
Related Links6000-1, 6000-102K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
6000-102K-RC Details Description
Related parts for 6000-102K-RC
WRIST STRAP ADJ TURQUISE DUAL datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LIS3L02AQ3 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 1.5A Lighting eSIP-7C datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 1MHZ 8TDFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 14POS datasheet.pdf