Bourns Inc. 6000-330K-TR-RC
6000-330K-TR-RC picture photo
Mfg. Part Number
6000-330K-TR-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33UH 2.05A 90 MOHM TH
Datasheet Download
6000-330K-TR-RC.pdf
Availability of 6000-330K-TR-RC
QUANTITY
6000-330K-TR-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 6000-330K-TR-RC
Internal Part NumberEIS-6000-330K-TR-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series6000
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±10%
Current Rating2.05A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant7.8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6000-330K-TR-RC
Related Links6000-33, 6000-330K-TR-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
6000-330K-TR-RC Details Description
Related parts for 6000-330K-TR-RC
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
KIT EVAL STARTER FOR R8C/13 datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 37POS SKT 8" WIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.58M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 64TBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 2512 datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 4 ROW 240 POS datasheet.pdf