Bourns Inc. 6000-391K-RC
6000-391K-RC picture photo
Mfg. Part Number
6000-391K-RC
Brief Description
FIXED IND 390UH 740MA 1 OHM TH
Datasheet Download
6000-391K-RC.pdf
Availability of 6000-391K-RC
QUANTITY
6000-391K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of 6000-391K-RC
Internal Part NumberEIS-6000-391K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series6000
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating740mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2.1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6000-391K-RC
Related Links6000-3, 6000-391K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
6000-391K-RC Details Description
Related parts for 6000-391K-RC
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SW BUS-EXCH 10BIT FET 24TVSOP datasheet.pdf
IC CLOCK GEN W/VCXO 8-SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 300V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5A VFN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MICRO 9 F 120" RBW JACKS datasheet.pdf
13 MODII HDR SRST B/A .100CL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf