Bourns Inc. 6000-3R3M
6000-3R3M picture photo
Mfg. Part Number
6000-3R3M
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 5.5A 25 MOHM TH
Datasheet Download
6000-3R3M.pdf
Availability of 6000-3R3M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
6000-3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of 6000-3R3M
Internal Part NumberEIS-6000-3R3M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
Standard Package100
Series6000
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating5.5A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)25 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant79MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.480" (12.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)6000-3R3M
Related Links6000, 6000-3R3M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
6000-3R3M Details Description
Related parts for 6000-3R3M
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT R-R W/BUFF SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 1000A AC/DC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 8V AXIAL datasheet.pdf