Littelfuse 60032R2C5.5
60032R2C5.5 picture photo
Mfg. Part Number
60032R2C5.5
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V R-RATED 32R 5.5KV
Datasheet Download
60032R2C5.5.pdf
Availability of 60032R2C5.5
QUANTITY
60032R2C5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 60032R2C5.5
Internal Part NumberEIS-60032R2C5.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesR-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated5500VAC (5.5kV)
Current600A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension15.875" L x 3.000" W x 6.380" H (403.23mm x 76.20mm x 162.05mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60032R2C5.5
Related Links60032, 60032R2C5.5 Datasheet, Littelfuse Distributor
60032R2C5.5 Details Description
Related parts for 60032R2C5.5
LED BLUE 1206 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
3.3 WTW REC HSG 6CKT datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN RCPT 7SKT STR PCB datasheet.pdf
COM MODE CHOKE DATA LINE 370MA datasheet.pdf