Littelfuse 60032R2C5.5
60032R2C5.5 picture photo
Mfg. Part Number
60032R2C5.5
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V R-RATED 32R 5.5KV
Datasheet Download
60032R2C5.5.pdf
Availability of 60032R2C5.5
QUANTITY
60032R2C5.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 60032R2C5.5
Internal Part NumberEIS-60032R2C5.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesR-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated5500VAC (5.5kV)
Current600A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension15.875" L x 3.000" W x 6.380" H (403.23mm x 76.20mm x 162.05mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)60032R2C5.5
Related Links60032, 60032R2C5.5 Datasheet, Littelfuse Distributor
60032R2C5.5 Details Description
Related parts for 60032R2C5.5
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC XMITTER ASK QWIKRADIO SOT23-6 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT PAR 250KSPS 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.5K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CABLE DUCT COVER REDUCER datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN PLUG datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf