American Technical Ceramics 600F0R2BT250XT
600F0R2BT250XT picture photo
Mfg. Part Number
600F0R2BT250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.2PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
600F0R2BT250XT.pdf
Availability of 600F0R2BT250XT
QUANTITY
600F0R2BT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600F0R2BT250XT
Internal Part NumberEIS-600F0R2BT250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.20pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600F0R2BT250XT
Related Links600F0R2, 600F0R2BT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600F0R2BT250XT Details Description
Related parts for 600F0R2BT250XT
CONN BLOCK TERM PCB 5.0MM 6POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 240V datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 LW SN datasheet.pdf
RES 0.549 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE D 29POS datasheet.pdf
TRANSFORMER,ETHERNET datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A TO263-5 datasheet.pdf