American Technical Ceramics 600F0R2BT250XT
600F0R2BT250XT picture photo
Mfg. Part Number
600F0R2BT250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.2PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
600F0R2BT250XT.pdf
Availability of 600F0R2BT250XT
QUANTITY
600F0R2BT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600F0R2BT250XT
Internal Part NumberEIS-600F0R2BT250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.20pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600F0R2BT250XT
Related Links600F0R2, 600F0R2BT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600F0R2BT250XT Details Description
Related parts for 600F0R2BT250XT
CONN MINI-DIN 8POS FEMALE SHIELD datasheet.pdf
Connector Plug USB - mini B 2.0 5 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 5MM 14POS BK datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN SCKT DDR2 DIMM VT 240CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V JB 0402 datasheet.pdf
ST-8EP1N8A8K04S datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf