American Technical Ceramics 600F2R7CT250XT
600F2R7CT250XT picture photo
Mfg. Part Number
600F2R7CT250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
600F2R7CT250XT.pdf
Availability of 600F2R7CT250XT
QUANTITY
600F2R7CT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600F2R7CT250XT
Internal Part NumberEIS-600F2R7CT250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product600F Ultra-Low ESR Capacitor
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600F2R7CT250XT
Related Links600F2R7, 600F2R7CT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600F2R7CT250XT Details Description
Related parts for 600F2R7CT250XT
IC DGTL POT QUAD 50K 20-TSSOP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 18W datasheet.pdf
IC PROG 27BIT PAR-SRL RCVR 80BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
E-S MK-2(+) 3P PLUG ASS'Y datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.520" 3/5MM 2L datasheet.pdf