American Technical Ceramics 600F6R2BT250XT
600F6R2BT250XT picture photo
Mfg. Part Number
600F6R2BT250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
600F6R2BT250XT.pdf
Availability of 600F6R2BT250XT
QUANTITY
600F6R2BT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600F6R2BT250XT
Internal Part NumberEIS-600F6R2BT250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product600F Ultra-Low ESR Capacitor
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600F6R2BT250XT
Related Links600F6R2, 600F6R2BT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600F6R2BT250XT Details Description
Related parts for 600F6R2BT250XT
SWITCH SD1 4TH POLE datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.3PF 10V 0402 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 36POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 1507 datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
HD TRIM POINTING TL.085 CABLE datasheet.pdf
EP HEADERS datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf