American Technical Ceramics 600F6R8CT250XT
600F6R8CT250XT picture photo
Mfg. Part Number
600F6R8CT250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
600F6R8CT250XT.pdf
Availability of 600F6R8CT250XT
QUANTITY
600F6R8CT250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600F6R8CT250XT
Internal Part NumberEIS-600F6R8CT250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product600F Ultra-Low ESR Capacitor
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600F
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600F6R8CT250XT
Related Links600F6R8, 600F6R8CT250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600F6R8CT250XT Details Description
Related parts for 600F6R8CT250XT
PHOTORELAY MOSFET 6-SOP datasheet.pdf
60743A103 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
CABLE TIE WEATHER RESISTANT:NYL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
EVAL VERSACLOCK 5 PROGRAM CLK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2.5A datasheet.pdf
TV 19C 19#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf