American Technical Ceramics 600L1R3AW200T
600L1R3AW200T picture photo
Mfg. Part Number
600L1R3AW200T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.3PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
600L1R3AW200T.pdf
Availability of 600L1R3AW200T
QUANTITY
600L1R3AW200T Order Process
Ship out your order
Specifications of 600L1R3AW200T
Internal Part NumberEIS-600L1R3AW200T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.3pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600L1R3AW200T
Related Links600L1R, 600L1R3AW200T Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600L1R3AW200T Details Description
Related parts for 600L1R3AW200T
RES 4.7K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERMINATION TOOLING ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 79MM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 100CBGA datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf