American Technical Ceramics 600L4R7BT200T
600L4R7BT200T picture photo
Mfg. Part Number
600L4R7BT200T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
600L4R7BT200T.pdf
Availability of 600L4R7BT200T
QUANTITY
600L4R7BT200T Order Process
Ship out your order
Specifications of 600L4R7BT200T
Internal Part NumberEIS-600L4R7BT200T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product600L Ultra-Low ESR Capacitor
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600L
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600L4R7BT200T
Related Links600L4R, 600L4R7BT200T Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600L4R7BT200T Details Description
Related parts for 600L4R7BT200T
CONN HEADER 6 PWR 28SGL 1.57MM datasheet.pdf
SWITCH 4POS DIP AUTODIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% RADIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 25POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN MALE 20POS GOLD WIRE WRAP datasheet.pdf