American Technical Ceramics 600L5R1BT200T
600L5R1BT200T picture photo
Mfg. Part Number
600L5R1BT200T
Brief Description
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
600L5R1BT200T.pdf
Availability of 600L5R1BT200T
QUANTITY
600L5R1BT200T Order Process
Ship out your order
Specifications of 600L5R1BT200T
Internal Part NumberEIS-600L5R1BT200T
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600L5R1BT200T
Related Links600L5R, 600L5R1BT200T Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600L5R1BT200T Details Description
Related parts for 600L5R1BT200T
TERM BLOCK 5.08MM VERT 12POS PCB datasheet.pdf
BATT PACK 3.6V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
UM3672 UNIVERSAL CHRYS SPEC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MT RA SKT M12 datasheet.pdf