American Technical Ceramics 600S120FW250XT
600S120FW250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S120FW250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S120FW250XT.pdf
Availability of 600S120FW250XT
QUANTITY
600S120FW250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S120FW250XT
Internal Part NumberEIS-600S120FW250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600S
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S120FW250XT
Related Links600S120, 600S120FW250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S120FW250XT Details Description
Related parts for 600S120FW250XT
CONN HEADER 5POS 7.92MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
JFET N-CH 30V TO-206 datasheet.pdf