American Technical Ceramics 600S120FW250XT
600S120FW250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S120FW250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S120FW250XT.pdf
Availability of 600S120FW250XT
QUANTITY
600S120FW250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S120FW250XT
Internal Part NumberEIS-600S120FW250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600S
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S120FW250XT
Related Links600S120, 600S120FW250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S120FW250XT Details Description
Related parts for 600S120FW250XT
COILED CORD DUAL COND GND 10' datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 2R 5.5KV BOLT-I datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 1000V 4.5A ENH PB datasheet.pdf
MICRO 9C S 8" YEL JACKS NI datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
ASSY DOUBLER 25A 400V STD REC datasheet.pdf
DEPRESSOR SHEAR datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 4.7K OHM 18DRT datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR SM LC SC YEL datasheet.pdf