American Technical Ceramics 600S200GW250XT
600S200GW250XT picture photo
Mfg. Part Number
600S200GW250XT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 250V NP0 0603
Datasheet Download
600S200GW250XT.pdf
Availability of 600S200GW250XT
QUANTITY
600S200GW250XT Order Process
Ship out your order
Specifications of 600S200GW250XT
Internal Part NumberEIS-600S200GW250XT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesATC 600S
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, Ultra Low ESR, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)600S200GW250XT
Related Links600S200, 600S200GW250XT Datasheet, American Technical Ceramics Distributor
600S200GW250XT Details Description
Related parts for 600S200GW250XT
IC 2SLT PC CARD/SC CTLR 288-PBGA datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
DUST CAP FOR SHELL 14 PLUG datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 35MM datasheet.pdf
IC SMART CARD 4KB FFC UNCASED datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 45POS SNGL PCB datasheet.pdf